Medelynai bus valdomi centralizuotai, jų pertvarka vyks sparčiau – VĮ VMU Rokiškio regioninis padalinys

Pranešimas

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2.101 straipsnio 1 dalimi, pranešame apie numatomą žemiau išvardintų valstybės įmonių miškų urėdijų reorganizavimą bei reorganizavimo sąlygų sudarymą.

Reorganizuojamos valstybės įmonės (toliau kartu – Reorganizuojamos valstybės įmonės): Skaityti toliau »

Privačių miškų savininkų dėmesiui

Norime informuoti visus privačių miškų savininkus, kad traukiant ar sandėliuojant medieną VĮ Valstybinių miškų urėdijos teritorijoje būtina raštiškai suderinti su VĮ Valstybinių miškų urėdijos Rokiškio regioniniu padaliniu.

Kontaktinis asmuo:

Prekybos vadybininkas Mantas Zamaliauskas

Tel. nr.: +370 686 94120

Gaisringumo žemėlapis

Kategorijos

Priešgaisrinio budėjimo grafikas 2018 metams

Medelynai bus valdomi centralizuotai, jų pertvarka vyks sparčiau

2017-09-20

Visus iki šiol miškų urėdijų turėtus medelynus numatoma perkelti iš jų struktūros į atskirą funkcinį padalinį ir juos centralizuotai valdyti pavesti įsteigtos naujos valstybės įmonės „Valstybinių miškų urėdija“ (VMU) Miško sėklų ir sodmenų skyriui.

Realiai ši medelynų valdymo pertvarka prasidės 2018 metais, kai bus suformuota VMU vadovybė. Jos valdyba turėtų tvirtinti miško medelynų veiklos strategiją, investicijas, optimizavimo galimybes ir pan., o VMU skyrius būtų atsakingas už medelynų veiklos koordinavimą, optimizavimo programų įgyvendinimą, miško sėklinės bazės objektų priežiūrą, miškų genofondo apsaugą.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktoriaus Donato Dudučio teigimu, į medelynų vidaus reikalus Aplinkos ministerija ateityje nuturėtų kištis, nes tai vadybos ir komercijos klausimai. Šiemet sausio mėnesį aplinkos ministro įsakymu sudaryta darbo grupė VMU įmonės funkcijų ir struktūros klausimams spręsti svarstė ir medelynų valdymo bei pertvarkos reikalus. Darbo grupė iš esmės pritarė Generalinės miškų urėdijos (GMU) sudarytos Medelynų vertinimo komisijos išvadoms bei siūlymams.

Pagal generalinio miškų urėdo Rimanto Prūsaičio 2016 m. liepą patvirtintą Valstybinių miško medelynų veiklos optimizavimo programą numatyta, kad Dubravos eksperimentinė mokomoji ir Panevėžio miškų urėdijos savo medelynuose diegs miško sodmenų su uždara šaknų sistema auginimo technologijas. Vykdant optimizavimo programą, Lietuvoje turėtų išlikti 4–5 medelynai, kuriuose miško sodmenys būtų auginami konteineriuose su uždara šaknų sistema, o 10–12 medelynų sodmenis augintų atvirame grunte.

Turintys gerą infrastruktūrą, galimybę plėstis ir per metus parduoti 3 mln. sodmenų pripažinti Anykščių, Kaišiadorių, Kretingos, Nemenčinės, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Trakų urėdijų medelynai. Tokiu būdu iš esančių 37 urėdijų medelynų palaipsniui planuota uždaryti: iki 2019 m. – 7, iki 2023 m. – iš viso 20–22 neperspektyvius miško medelynus.

Dubravos eksperimentinės mokomosios miškų urėdijos medelynas jau persitvarkė auginti sodmenis su uždara šaknų sistema, investicijos į analogišką medelyną sparčiai diegiamos ir Panevėžio miškų urėdijos medelyne.

Konteinerinis sodmenų auginimo būdas, plačiai taikomas užsienio šalyse, pas mus dar naujas. Jo privalumų daug: konteineriuose augantys sodinukai suformuoja kuokštinę šaknų sistemą ir geriau prigyja bei sparčiau auga po persodinimo, iš tokio pat kiekio sėklų ir mažesniame plote galima išauginti gerokai daugiau sėjinukų nei atvirame grunte. Taip pat sutrumpėja sodmenų išauginimo rotacijos periodas, pailgėja miško želdymo sezonas, be to, augdami steriliame substrate daigai mažiau nukenčia nuo ligų, kenkėjų ir pan.

Didesnė manevro laisvė

Pasak D. Dudučio, VMU valdyba dar turės apsispręsti, ar pritarti GMU medelynų veiklos optimizavimo programai, kurioje pakankamai detaliai numatyta, kurie medelynai turėtų išlikti, kokie pertvarkyti savo veiklą arba iš viso būti uždaryti.

„Buvo nuspręsta iš esmės pritarti GMU parengtai medelynų optimizavimo programai ir pasiūlyti naujos įmonės vadovybei medelynų pertvarką vykdyti atsižvelgiant į jos nuostatas. Pagrindinis pasikeitimas – visus medelynus iš urėdijų, pavyzdžiui, Dubravos, Panevėžio ar Kaišiadorių, išskirti į atskirą funkcinį padalinį ir visus valdyti iš centro. Natūralu, kad kiekvienas medelynas liks ten, kur yra, bet jų veiklą koordinuos VMU skyrius. Dėl to bus daug geriau matyti, kokiame medelyne ir kokią veiklą stiprinti bei į ką orientuoti“, – kalbėjo AM Gamtos apsaugos ir miškų departamento direktorius.

Vis dėlto medelynų optimizavimo programą VMU siūloma įgyvendinti greičiau nei numatyta pagal GMU terminus.

„Vienos įmonės viduje bus didesnė manevro laisvė, efektyvesnis planavimas ir lėšų panaudojimas“, – pažymėjo D. Dudutis. Jis patvirtino, kad dabartiniai medelynų vadovai, kaip ir visi kiti urėdijų darbuotojai, pereis į naują įmonę.

„Asmeniškai nematau jokių argumentų, kodėl turėtų būti atsisakoma kompetentingų medelyno darbuotojų paslaugų. Manau, kad ir VMU vadovybė turės tokį požiūrį“, – tikisi jis.

AM darbo grupės dėl urėdijų reformos narys – generalinio miškų urėdo pavaduotojas Valdas Vaičiūnas – taip pat mano, kad medelynų pertvarka gali pagreitėti, nes investavimo galimybės į medelynų modernizavimą bus gerokai didesnės, palyginti su miškų urėdijomis.

„Tas ilgalaikis planas, kuris buvo numatytas, tikrai nebuvo revoliucinis ar pakankamai ambicingas dėl kelių priežasčių: pirma – neperspektyvūs medelynai turi baigti išauginti produkciją, kad ji būtų racionaliai panaudojama, aišku, ir socialiai jautrūs klausimai dėl darbuotojų mažinimo, atleidimo ar pervedimo kitur per ilgesnį laiką išsisprendžia sklandžiau, trečia – investicijos. Bet tai spręs naujos įmonės valdyba, nes VMU struktūros tvirtinimas jos kompetencija“, – sakė V. Vaičiūnas.

Anot jo, įgyvendinti bendrą medelynų veiklos strategiją vienos įmonės viduje bus lengviau – kryptingai investuojant galimybės didesnės ir tų investicijų panaudojimo efektyvumas žymiai didesnis. Rasti lėšų investicijoms iš centralizuotai valdomo VMU biudžeto, pavyzdžiui, 1–2 medelynų spartesnei modernizacijai užbaigti bus paprasčiau nei miškų urėdijai.

Angelė Adomaitienė

Informacijos šaltinis: miskininkas.eu

Spausdinti

Informacija :

Valstybės įmonė
Valstybinių miškų urėdija Rokiškio regioninis padalinys
Identifikacinis nr. 26
Adresas: Sakališkio g. 2, 42110 Rokiškis
Juridinio asmens kodas - 132340880
PVM mokėtojo kodas LT323408811
Atsiskaitomosios sąskaitos:
AB „Swedbank" LT457300010153812825
Tel. (8 ~ 458) 7 12 21
Faks. (8 ~ 458) 7 10 14
El.paštas:rokiskis@vivmu.lt.
Miškų sertifikavimas

Translate

Archyvai

Prenumeruoti naujienlaiškius

Įveskite el. pašto adresą ir prenumeruokite mūsų naujienas